KOBIECE SPRAWY

Co robić na bolesne miesiączki?

co robić na bolesne miesiączki

Medycyna orientalna podchodzi do problemu miesiączki w zupełnie innaczej niż medycyna konwencjonalna. Podczas gdy autorzy amerykańscy zachęcają kobiety do zachowania normalnej aktywności fizycznej podczas okresu (np do uprawiania sportu).

Według medycyny chińskiej miesiączka jest dla kobiet czasem szczególnej wrażliwości, zmniejszonej odporności, kiedy powinno się je maksymalnie odciążyć.

Jedno jest pewne w czasie miesiączki w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany: spada poziom hormonów seksualnych. Pod wpływem zmiany stężenia hormonów płuciowyh (estrogenów i progesteronu) nabłonek macicy (tzw endometrium) uleg złuszczeniu i dzięki skurczom macicy (które mogą być odczuwane jako bolesne) w przeciągu zaledwie kilku dni jest usuwany na zewnątrz.

Co robić na bolesne miesiączki?

Oto przegląd naturalnych alternatywnych (wzgledem medycyny konwencjonalnej) metod.

1. Po pierwsze zatroszczmy się o wątrobę.

Dolegliwości związane z miesiączką mogą być  konsekwencją  zaburzen pracy wątroby. Żeby uzdrowić i odciążyć ten organ można zrobić sobie małą kurację z użyciem: rozmarynu, kurkumy, dzikiej cykori, koniczyny, karczoch czy suplementów ziołowych jak np sylimaryna (*4).

Idealna byłaby dieta oparta na warzywach i owocach. Ważne miejsce powinny w niej zajmować: cytryna, seler, czarna rzodkiew, mniszek lekarski.

Żeby ulżyć wątrobie dobrze byłoby ograniczyć (lub całkowicie wyeliminować) napoje alkoholowe, tłuste mięsa, produkty mleczne, substancje pobudzające i cukry przemysłowe.

2. Przygotujmy sie do miesiączki, czyli przykładowa dieta i zabiegi w tygodniu poprzedzającym miesiączkę.

W tygodniu poprzedzającym miesiączkę dobrze byłoby ograniczyć spożycie białek zwierzęcych (jajka, produkty mleczne, mleko, ryby), gdyż są one dużo trudniejsze do strawienia od białek roślinnych. Dodatkowo zanieczyszczają organizm i męczą układ pokarmowy. Dobrym zródłem białek roślinnych są: rośliny strączkowe (groch, soczewica), zboża, soja, kiełki, suszone owoce.

Dobry efekt może dać  jednodniowa głodówka (która przyspieszy odtruwanie wątroby). Najlepiej zrobić ją w dzien poprzedzający miesiączkę (lub w pierwszy dzien okresu).

Korzystny wpływ ma działanie ciepła. Licznym kobietom ulgę przynosi położenie ciepłego termofora na brzuch lub dolną część pleców. (Ciepło przyspiesza pracę wątroby i w ten sposób odtruwa ją).

Niektórzy specjaliści w tygodniu poprzedzającym okres zalecają: picie (każdego dnia) swieżo wyciśniętego soku z marchwi. Marchew zawiera dużo witamin (A, B, C), a także jest bogata w składniki mineralne takie jak: żelazo, wapn, sod, potas, magnez. Poza tym znakomicie reguluje pracę jelit i sprawia, że miesiączka przebiega mniej bolesnie, gdyż rozrzedza krew.

3. Właściwa dieta przy bolesnych miesiączkach.

Niezbędne skladniki to: wapń, który stanowi budulec kości, a także odgrywa rolę w krzepnięciu krwi, wpływa równoważąco na układ nerwowy (jest nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania układu sympatycznego). Dostarczą nam go: owies, orzechy, orzeszki, migdały, marchew, kapusta, szpinak, kminek, ziemniaki, cebula, rzepa, produkty mleczne, sery, pyłek kwiatowy. Dzienne zapotrzebowanie na wapn wynosi między 0,5 – 2 g. Ale już np 100 g mleka dostarczy nam 100-120 mg wapnia.

Trudność tkwi więc nie w przyjmowaniu wystarczających ilosci wapnia wraz z żywnoscią, ale w jego przyswajaniu. Bo do tego niezbędne są witaminy A, C i D, a także promieniowanie słoneczne (ach te cudowne spacery na swieżym powietrzu, nawet zimą). Polecam wpis Dlaczego biorę w obronę słonce

Magnez, który stanowi czynnik wzrostu, odgrywa rolę w regeneracji komórkowej, a także działa rówoważąco na autonomiczny układ nerwowy (*5). Znajdziemy go w zbożu, owsie, jęczmieniu, kukurydzy, daktylach, szpinaku, ziemniakach, buraku, pyłku kwiatowym i wielu owocach. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 250 mg. Jego niedobory są skutkiem nadmiernego oczyszczania (przesiewania) mąki  i soli. (Niestety płacimy tu za luksus jedzenia  białego pieczywa).

co robić na bolesne miesiączki

Co proponuje współczesna medycyna na bolesne miesiączki?

Arsenał środków, którymi dysponuje współczesna medycyna jest dość ograniczony. Co więcej niektóre z nich mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne.  Otóż medycyna konwencjonalna proponuje kobietom:

  • Zablokowanie owulacji dzięki przyjmowaniu pigułki antykoncepcyjnej.

  • Podawanie leków przeciwskurczowych lub/i  przeciwbólowych (na bazie aspiryny, najczęściej w zestawieniu z kafeiną lub kodeiną, choć  równie dobrze wystarczy wypić kawę). Uwaga te leki mogą mieć negatywny wpływ na żołądek).

  • Relaksację.

  • Psychoterapię.

Dlaczego niektóre kobiety mają bolesne miesiączki?

U jednych przyczyną będzie tyłozgięcie szyjki macicy. U innych bolesne miesiączki mogą być pozostałością po przebytej infekcji w obrębie miednicy mniejszej, macicy, przydatków, czy zapaleniu otrzewnej. W jeszcze innych przypadkach będzie to związanie z endometriozą (*1). Skądinąd u wielu kobiet z tyłozigęciem macicy lub po przebytych infekcjach w jej obrębie okres przebiega bezboleśnie. Co więcej wyżej wymienione fizyczne przyczyny pozwalają wyjaśnić tylko 20% przypadków bolesnych menstruacji. U pozostałych kobiet będziemy mówić o  dysmenorrhoei (*2) pierwotnej lub funkcjonalnej wywołanej przez trudności z zaakceptowaniem własnej kobiecości lub będącej objawem somatyzacji napięć psychicznych (*3). Ale dolegliwości związane z miesiączką, jak i menopauzą mogą być również skutkiem złej higieny życia i niewłaściwej diety. Te prowadzą do przeciążenia wątroby. Gdy ta źle funkcjonuje, odbija się to na pracy gruczołów dokrewnych. Stąd w momencie miesiączki czy owulacji mogą pojawić się migreny, nudności czy zawroty głowy. Dlatego pierwszym krokiem do rozwiązania problemu bolesnych miesiączek byłoby usprawnienie  pracy wątroby i woreczka zółciowego.

Przypisy

  1. Endometrioza to choroba,  której dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Charakteryzuje się ona rozrostem błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza jamę macicy. Objawia się to dotkliwymi bólami w obrębie miednicy mniejszej, zaburzeniami cyklu miesiączkowego i obfitymi krwawieniami.

  2. Dysmenorea czyli krwawienie miesiączkowe z towarzyszącymi silnymi bólami kolkowymi.

  3. Somatyzacja napięć psychicznych – nieuświadomione lęki wywolują zaburzenia fizyczne bez konkretnej namacalnej, fizycznej czy anatomicznej przyczyny.

  4. Sylimaryna to kompleks flawonolignanow pochodzenia roślinnego pozyskiwany z łupin nasiennych ostropestu plamistego.

  5. Autonomiczny układ nerwowy unerwia narządy wewnętrzne. Jest odpowiedzialny za reakcje niezależne od naszej woli. Dzieli się na uklad współczulny (sympatyczny, który działa pobudzająco) i przywspółczulny (parasympatyczny, który ma funkcję hamującą).

Bibliografia

Manuel de gynécologie naturopathique à l’usage des femmes Rina Nissim

Więcej w postach: 

Joga na bolesne miesiączki.

Ziola na bolesne miesiączki

Sprawdzone sposoby na bolesne miesiączki  

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

 
Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
  • zapisz się do wysyłanego raz na miesiąc newslettera:

  • albo szukaj mnie tutaj:

 

FACEBOOK MODA NA BIO PINTEREST MODA NA BIO INSTAGRAM MODA NA BIO

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(9) Komentarzy

  1. Ziola na bolesne miesiączki. | BLOG PRZENIESIONY NA MODA NA BIO says:

    […] Sprawdzone sposoby na bolesne miesiaczki […]

  2. Adrianna says:

    Bardzo fajny artykuł, pozwalający zobaczyć dwie perspektywy- medycyny zachodniej i medycyny tradycyjnej. Bardzo szkoda, że pojawiły się literówki np. płuciowych->płciowych, bo uważam, że to zmniejsza kompetencje autora – co jest niestety niezwykle błędną informacją. W artykule jest opisana przyczyna jak i podane rozwiązanie, dla mnie super! Jako fanka ajurwedy i medycyny chińskiej jestem bardzo zadowolona, że są ludzie, którzy preferują naturalne metody zachowania równowagi w ciele:) Jeszcze bym dodała, że pewnym fazom cyklu sprzyjają fazy księżyca np. w pełni dobrze jest, gdy wypada owulacja, w nowiu zaś-miesiączka.
    Dziękuję za świetny artykuł i pozdrawiam!

  3. O proszę, nie wiedziałam o powiązaniu miesiączek z pracą wątroby. Ciekawe. Sama zastanawiałam się dlaczego jednym razem miesiączka przechodzi bezboleśnie, a innym razem muszę leżeć w łóżku. osobiście przychylam się do poglądu, że przynajmniej pierwszego dnia powinnyśmy być dla siebie lepsze niż zazwyczaj, pozwolić sobie na luksus odpoczynku 🙂

  4. No ja od zawsze mam bolesne miesiączki przez budowę macicy. Zauważyłam, że wbrew reklamom np. nospa w ogóle nie pomaga na miesiączki, wcale a wcale. Leki z ibuprofenem na krótko pomagają, ale one w zasadzie też są słabe, na mocniejsze bóle nie pomogą. Paracetamol jest lepszy w silniejszych bólach, a przynajmniej mówię na swoim przykładzie – możliwe, że to sprawa indywidualna, co komu pomaga. 🙂

    1. Marika says:

      Na mnie działa tylko ketonal forte. Nic innego nie działa. Natomiast od kiedy stosuje kapsułki z wiesiołkiem Gal to miesiączki są mniej bolesne. Coraz częściej zdarza się, że nie stosuję przeciwbólowych.

  5. KKarolinka says:

    u mnie bolesność miesiączkę była powiązana z zaburzeniami hormonalnymi. lekarz ginekolog wteyd przepisał mi tabletki antykoncepcyjne o przedłużonym schemacie działania. Podczas stosowania tabletek o wydłużonym schemacie stosowania krwawienie z odstawienia występuje co 91 dni, co oznacza, że kobieta doświadcza tylko 4 krwawień w roku
    zamiast 12. Dzięki temu kobieta jest rzadziej narażona na niedogodności związane z przerwą w stosowaniu i krwawieniem z odstawienia

  6. Bezkonkurencyjny dla mnie jest gorący kompres. Nie ukrywam, że działa cuda w połączeniu z dobrą tabletką przeciwbólową.

  7. Toteż polecam 🙂
    Mam bolesne miesiączki i, niestety, kubeczek na to nie pomaga, ale od kiedy go używam, to o wiele rzadziej choruję. Kiedyś, kiedy używałam jeszcze komercyjnych podpasek, potrafiłam odwiedzać ginekologa raz na dwa miesiące. Teraz widuję go tylko na rutynowych kontrolach, z czego się bardzo cieszę 🙂
    Oprócz tego, kubeczek jest o wiele bardziej komfortowy niż tampon, nie odparza w upalne dni jak podpaska, dzięki niemu nie produkuję odpadów po art. higienicznych oraz oszczędzam (bo wystarcza na przynajmniej kilka lat).
    Komentarz nie do końca w temacie, ale wydaje mi się, że przyda się w tej dyskusji 😉 Pozdrawiam!

  8. Ja mam tyłozgięcie, dlatego też miesiączki są bolesne. Działają tylko tabletki Spasmolina. Ból szybko przechodzi a ja ma o wiele lepsze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *