Aluminium gromadzi się w naszym organiźmie, przyczyniajac się do rozwoju choroby Alzheimera.

Czy aluminium szkodzi? Aluminium jest naturalnie wszechobecne na powierzchni ziemi. Ale to jego rozpuszczalna forma, produkowana przez przemysł stanowi problem dla naszego zdrowia. Aluminium jest twarde, lekkie i  odporne na korozję. Właśnie ze wzgledu na te właściwosci stało się metalem powszechnie stosowanym w naszym codziennym życiu. No i dlatego współczesny człowiek przyjmuje go w zbyt dużej ilości.  

Naukowcy biją na alarm. Aluminium działa toksycznie na nasz organizm. Wcześniej przypuszczano, że nie jesteśmy  w stanie go zaabsorbować. Dzisiaj wiemy, że jest ono nie tylko absorbowane, ale i że  gromadzi się w organizmie, powodując np poważne urazy neurologiczne.

Międzynarodowe badania pokazały, że zmiany wywołane przez aluminium leżą u genezy choroby Alzheimera.

Jakimi drogami aluminium dostaje się do naszego organizmu?

Aluminium moze przeniknać do naszego organizmu drogą pokarmową:

 • razem z żywnością, która go zawiera (dodatki chemiczne, gotowanie w aluminiowych garnkach, opakowania wysłane aluminium),
 • razem z lekarstwami osłaniającymi przewód pokarmowy, działającymi neutralizująco na kwasy żołądkowe, np zawiera go popularne lekarstwo na nadkwasotę Gaviscon,
 • razem z wodą, do której w procesie oczyszczania dodano sole glinu.

Aluminium w żywności. 

Aluminium naturalnie występuje w glebie. Zanieczyszczenie środowiska, a dokładniej kwaśne deszcze, sprawiają, że jest ono łatwiej przyswajalne dla organizmów żywych. W związku z tym ślady aluminium występują w roślinach (owoce, warzywa), a także mięsie, które spożywamy.

Ponadto przemysł spożywczy stosuje substancje na bazie aluminium jako  emulgatory, środki przeciwzbrylające (czyli ograniczające tendencję pojedynczych cząstek środka spożywczego do zlepiania się), środki wybielające.  Wymienmy tu: E 173 (aluminium stosowane jako barwnik w przemyśle piekarniczym), 556 (czynnik przeciwzbrylajacy, stosowany w soli i gumach do żucia), E 173, 520, 521, 523, 545n 555, 556, 559, E55.

 Czy wiecie, że np mąka zawdzięcza swoją nieskazitelną biel dodatkowi aluminium?

Gotowanie w garnkach aluminiowych.

Inną przyczyną przenikania aluminium jest gotowanie potraw bardzo kwaśnych lub bardzo alkalicznych w garnkach z aluminium. Metal ten bowiem ulega rozpuszczeniu i przenika do żywności.  Nasze babcie wiedziały, że np gotowanie kompotu z rabarbaru wspaniale oczyszcza aluminiowe garnki. Ale nie tylko rabarbar trawi aluminiowy sprzęt kuchenny. Takie samo działanie mają również pomidory, kapusta, szpinak, sosy zawierajce ocet, kawa. Dlatego lepiej byłoby  zastąpić garnki aluminiowe sprzętem z  materiału bardziej obojętnego jak stal nierdzewna lub pyreks. A przynajmniej nie stosować ich do gotowania potraw bardzo zasadowych lub bardzo kwaśnych.

Aluminium w opakowaniach od żywności. Czy zawijanie żywności w folię aluminiową jest bezpieczne?

Ponadto uważajmy na żywnść sprzedawaną w papierowych kartonikach czy puszkach. Wewnętrzne ścianki kartoników (soki, czipsy …) mogą być wysłane aluminium. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia, bo np kwaśne soki będą absorbować metal, z którym przebywają w kontakcie.

Rownież piwo w puszkach (których wyściółka może zawierać aluminium) absorbuje niewielkie ilości tego metalu. Dlatego bezpieczniej jest wybierać piwo w butelkach. Ta sama zasada odnosi się do foli aluminiowej. Lepiej nie stosować jej do opakowywania żywności kwaśnej. Gdyż istnieje ryzyko, że aluminium będzie przez nią absorbowane. Chyba, że uprzednio opakujecie żywność w papier pergaminowy. A następnie na to nałożycie folię aluminiową.

Aluminium w lekach. 

Niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy, na bazie substancji alkalizujacych zawierają wodorotlenek glinu. Również dezodoranty i środki przeciwpotne moga zawierać sole aluminium, które stanowią element aktywny blokujący pocenie się.

Aluminium w wodzie. 

Woda w stanie naturalnym zawiera aluminium. Wydaje się jednak, że pod tą postacią nie jest ono bezpośrednio przyjmowane przez jelita. Ale woda może być oczyszczana z zastosowaniem siarczanu glinu. Ilości aluminium w wodzie pitnej nie są na ogół duże, zwłaszcza w porównaniu z żywnością. Pamietajmy jednak, że aluminium będzie łatwiej przyswajalne, jeżeli pijemy wodę na pusty żołądek.

Czy aluminium szkodzi? Toksyczne działanie aluminium. 

Aluminium może przyczynić się do powstawania chorób płuc. Szczególnie dotyczy to osób, które pracowały w przemyśle obróbki aluminium. Pył aluminiowy może powodować włókniste zwyrodnienia w płucach z rozdemą płuc. Aluminium może również odkładać się w mózgu. Ma niekorzystny wpływ na kości, wywołując zwapnienia.

Ponadto leki alkalizujace i blokujące wydzielanie kwasów żoładkowych mogą obniżyć poziom fosforanów we krwi. A fosforany i wapn są niezbędne do prawidłowego formowania się kości. Dlatego aluminium może mieć swoj udział w powstawaniu osteoporozy. Aluminium ma działanie neurotoksyczne. Jeżeli przeniknie to mózgu, to może  zakłócać prawidłową cyrkulację przekazów elektrycznych.

Jak zabezpieczyć się przed aluminium? Jak usunąć jego nadmiar z organizmu?

Jak stwierdzić, czy problem zatrucia aluminium nas dotyczy, czy nie? Jego obecność można ocenić za pomocą analizy włosów. Żeby usunąć nadmiar aluminium z organizmu na zewnątrz można zastosować metodę chelatacji. Jest to reakcja chemiczna tworzenia chelatu czyli kompleksowego związku chemicznego o cząsteczce złożonej z ligandu (pochodzącego z tzw. chelatora, czyli czynnika chelatującego) i związanego z nią kilkoma wiazaniami jonu centralnego – kationu metalu. Jon metalu zostaje jakby chwycony w kleszcze wiązań struktury pierścieniowej przez chelator i wyprowadzony na zewnątrz. Chodzi więc tu o przyłączenie jonu metalu do chelatora i wyprowadzenie go tą metodą na zewnątrz organizmu. W ten sposób możemy usunąć na zewnątrz różne metale toksyczne (w tym i aluminium).

 

 

Co pomoże nam usunąć alumminium na zewnątrz?  Czyli gdzie znajdziemy chelatory? 

Bardzo skutecznie usuwają toksyny z organizmu dwa aminokwasy bogate w siarkę: cysteina i metionina. Wystepują one w cebulce, czosnku, różowej papryce, zółtku jajka, szparagach. Te pokarmy  zawierają duże ilości zwiazków z udziałem siarki. Działanie chelatujące mogą mieć również rośliny strączkowe: soja, fasola. Bogate w metionine są tez ziarna sezamu, dyni, słonecznika, orzechy. Dlatego dobrze byłoby  je przyjmować regularnie. W ten sposób stopniowo eliminujemy aluminium z organizmu.

Również ważne jest zadbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia czy magnezu. Gdyż w przypadku ich niedoborów, nasz organizm na ich miejsce będzie pobierał inne pierwiastki. Ich miejsce może zająć np aluminium. Kiedy np w naszym otoczeniu będzie dużo aluminium, będziemy je absorbować i odkładać w komórkach nerwowych. Pamiętajmy, że wchłanianie aluminium jest spowolnione przez obecność błonnika.

Kilka prostych rad, by ograniczyć podtruwanie własnego organizmu przez aluminium.

 • Zastąpmy garnki z aluminium, garnkami z stali nierdzewnej lub pireksu.
 • Unikajmy stosowania folii aluminiowej, szczególnie do owijania żywności bardzo kwaśnej lub bardzo zasadowej. Jeżeli uważacie, że folia aluminiowa jest nie do zastapienia, to uprzednio owincie żywność w papier pergaminowy. A dopiero na zewnątrz nałóżcie folię aluminiową.
 • Kupując piwo, soki, czy inne napoje wybierajcie te w tradycyjnych szklanych butelkach raczej niż w metalowych puszkach. Gdyż wysciółka puszek może zawierać aluminium.
 • Woda z kranu, mimo że jest pitna może zawierać cały koktajl metali toksycznych i innych niepożądanych związków chemicznych. Dlatego lepiej jest pić wodę mineralną lub wodę z kranu po uprzednim przefiltrowaniu (odpowiednim filtrem).
 • Unikajcie przymowania leków zobojetniających soki żołodkowe na bazie glinu.
 • Unikajcie żywności przetworzonej, zawierającej dodatki aluminium. Zresztą w każdym przypadku żywność przygotowana ze świeżych produktów jest lepsza dla zdrowia od tej przygotowanej przemysłowo, poddanej długiej obróbce i konserwacji.
 • Ruszajmy się. Szczególnie dobra jest aktywność fizyczna rozwijająca wytrzymałość np marsz, jazda na rowerze, jogging, pływanie, wiosłowanie. Kwas mlekowy tworzący się w mięśniach podczas wysiłku jest dobrym chelatorem. Jego jakość zależy od czasu trwania ćwiczeń i ich intensywności.
 • Sauna, powodując pocenie, pomaga usunąć toksyny, a więc i metale toksyczne na zewnątrz z organizmu.

 

Bibliografia

Karen Vago Protégez votre corps. Maitrisez les pollutions.

 

Wiecej w  tym temacie:

Rtęć cichy truciciel. Czy nasze plomby dentystyczne są bezpieczne? 

Metale ciężkie – jak ograniczyć ich przenikanie do organizmu?

 

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

21 komentarzy

 1. Szkoda, że Pani nie pisze o wszczepiennym aluminium wraz ze szczepionkami. Aluminium tutaj jest adjuwantem i szczepionki bez niego by nie działały (organizm człowieka nie reagowałby immunologicznie tylko na patogeny zawarte w szczepionkach). Normy wszczepienne aluminium są przekraczane tutaj dramatycznie (kilkaset razy) i to aluminium jest odkładane w centralnym układzie nerwowym (zwłaszcza niemowlaków, które nie mają jeszcze wytworzonej bariery krew-mózg). No i aluminium daje reakcje opóźnione np. o pół roku, rok, lata (jak w przypadku alzheimera). Odsyłam do ostatnich badań MIT czy Columbii i wykazanych powiązań aluminium z zespołem autystycznym, a także do badań nie na temat szczepionek, które są nieobiektywne, bo prowadzone przez producentów, ale składników w szczepionkach zawartych (rtęci, aluminium itd). Pozdrawiam, 🙂

 2. Witam,
  A co Pani sądzi o tworzywach takich jak staron lub corian używanych do np. blatów kuchennych itp. Dałam sie namowic na taki blat ze staronu, mając zerowe pojecie o jego składzie. Ostatnio z ciekawosci przeczytałam , że składa się z 2/3 z wodorotlenku glinu. I zastanawiam się czy mi i mojemu synkowi (3 letniemu) nie szkodzi?

 3. Gaviscon nie zawiera glinu. Właśnie on może zastąpić Alugastrin, czy Maalox, ktòre go zawierają.

 4. Co Pani sadzi o wkładkach z aluminium np. filc u góry pod spodem aluminium. Ostatnio natknęłam się na film na YouTubie o niebezpieczeństwie ich stosowania.
  pozdrawiam

 5. Beatko, bardzo ważny wpis! Super, że zajęłaś głos w tej sprawie. My także staramy się eliminować aluminium i rtęć z naszego życia. Lubimy lekkość bytu 🙂 Dlatego między innymi nie szczepimy naszej Córci i to nie od jakiegoś tam czasu, ale od Jej narodzin 🙂

 6. Dzień dobry! Natrafiłam na ten wpis, szukając info o szkodliwości/nieszkodliwości tradycyjnych włoskich kawiarek zrobionych ze stopu aluminium. Co Pani sądzi na ten temat?

 7. Tylko ceramika dlaczego? Bo jest NATURALNA nie żadne aluminium, stal, rakotwórczy teflon, czy emalia.
  Jednak jeśli się kupi szajs z Delimano, czy innego gówno sklepu jak np niby szajcarskie swiss, niestety polacy kupują tanie bo po co? No właśnie po to by dbać o zdrowie ceramika w przeciwięstwie do innych nie wchodzi w reakcję z żywnośćią ponadto długo utrzymuję ciepło jest po prostu naturalna. Osobicię bym kupił z firmy ambition i to nie jest reklama ja po prostu czytam i wiem. W dodatku ceramika nie zawiera metali ciężkich PFOA, PTFE. W dodatku nie jest aż takie drogie. A co z tzw.: granitem otóż jest to materiał INSPIROWANY kamieniem

 8. a ja sie zastanawiam jak to jest z przenikaniem aluminium w gofrownicach? mam dwójke małych dzieci gofry sa świetnym pomysłem na zdrowe sniadanie (gofry ze szpinakiem, kasza jaglana i dodatkiem serka wiejskiego itd.) tym bardziej ze nie jedza sklepowych slodyczy a wiadomo trzeba sie wtedy bardziej troche napracowac zeby nie czuły sie inne i ze cos je mija. Pytanie czy w przypadku własnie takich gofrów, w koncu (procz szpinaku) nie zawieraja kwasnych dodatków, aluminium przenika do pokarmu? jak Pani sadzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version