KOBIECE SPRAWY, ZDROWIE

Nie da się zaszczepić na toksoplazmozę. Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i nie jesteś uodporniona na toksoplazmozę. Zastanawiasz się, co zrobić z Twoim uroczym kocim domownikiem?

Czy można uodpornić się na toksoplazmozę?

Rzeczywiście idealne byłoby móc uodpornić się na toksoplazmozę jeszcze przed zajściem w ciążę. We Francji zaleca się wręcz, by małe dziewczynki bawiły się z kotami. Dlaczego? Bo koty przenoszą pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę. Ta pasożytnicza choroba jest groźna tylko w czasie ciąży (i groźna tylko dla płodu). Dla tego lepiej uodpornić się zawczasu.  

Choć mnie osobiście moja gromadka kotów, która żyła w moim domu w dzieciństwie, nie uodporniła na toksoplazmozę. Dowód, że nie zawsze to działa. Ale przynajmniej dostarczała mi sporo radości i fajnych wspomnień.

Za to w czasie ciąży byłam zobowiazana robić co miesięczne badanie krwi. Celem sprawdzenia, czy w organizmie nie pojawiły się przeciwciała. Ich obecność oznacza, że złapało się toksoplazmozę. Ale nawet wtedy nie należy dramatyzować.

Oczywiście łatwiej mówi się coś takiego po fakcie. Nawet jeżeli w czasie ciąży zdarzy się Wam złapać toksoplazmozę, to nie oznacza, że dotrze ona do płodu. Spokój i dobry nastrój są ważne na każdym etapie życia. A szczególnie już w czasie ciąży.

W tym przypadku będziecie natomiast zmuszone brać (niestety już  do końca ciąży) antybiotyki.
Po to, by pasożyt nie przeniknął do łożyska i do płodu. Potrzebne mu są na to około 3 tygodnie. Stąd robi się pobranie krwi raz na miesiąc.

Jak może dojść do zakażenia toksoplazmozą?

Żródłem zarażenia mogą być odchody kota, w których znajdują się formy zakaźne pasożyta. Czy to oznacza, że na czas ciąży należałoby pozbyć się naszego ukochanego kociaka? Nie.

Należy natomiast zastosować pewne środki ostrożności. Najlepiej, żeby wymianą piasku dla kota zajął się ktoś inny. Jeżeli nie jest to możliwe, róbmy to w rękawiczkach.

Kał zarażonych kotów po wyschnięciu moze być przenoszony z wiatrem w odległe miejsca i znaleźć się w ten sposob w glebie, na owocach, warzywach, w otwartych studniach.

Dlatego źródłem zakażenia toksoplazmozą mogą okazać się nieumyte owoce, warzywa, nieprzegotowana woda studzienna. Ale tak dzieje się stosunkowo rzadko. Dowód: tylko 15% kobiet w wieku rozrodczym jest uodpornione na toksoplazmozę.

Ale na wszelki wypadek lepiej przed spożyciem warzywa i owoce obficie spłukać wodą. Dobrą metodą jest mycie ich w wodzie z dodatkiem octu. Proste i skuteczne.

Do zarażenia toksoplazmozą u ludzi dochodzi jednak najczęściej przez spożycie mięsa surowego, półsurowego, wędlin zawierających cysty pasożyta. Dlatego mięso przed spożyciem powinno być dostatecznie ugotowane lub upieczone.

Powodzenia.

Pozdrawiam Was serdecznie

Beata

Podobne wpisy:

Toksoplazmoza w ciąży
Wspólna gimnastyka.
Toksoplazmoza w ciąży
I koniec.

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *