Naukowcy stwierdzili, że 80% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. W przytulnych i z pozoru bezpiecznych wnętrzach naszych domów, czy miejsc pracy. Niestety tu królują środki chemiczne. To cena, jaką placimy za wygodę wspólczesnego życia i postęp. Czy możemy coś z tym zrobić? Jak ograniczyć ilość chemii w naszym domu? Oto kilka praktycznych porad.

1. Po pierwsze regularnie wietrzyć mieszkanie.

Przynajmniej dwa razy po 10 minut dziennie, nawet w zimę. Dodatkowo można, czy nawet warto rozważyć możliwość wstawienia kilku roślin o własnościach oczyszczających powietrze.

2. Ekologiczne środki czyszczące.

Jeżeli chodzi o wybór środków czyszczących – można ograniczyć się do jednego srodka wielofunkcyjnego. Można też pokusić się o samodzielne przygotowanie środków czyszczących na bazie naturalnych składników: soku z cytryny, octu i wodorowęglan sodu. Polecam wpis: Sprzątanie domu octem.

3. Naturalne środki owadobójcze.

Jeżeli chodzi o środki owadobójcze stosowane np do pozbycia się uciążliwych współlokatorów (typu muchy, mrówki itp), można znaleźć metody bardziej ekologiczne. Na muchy można zastosować naturalny przylepiec (a nawet zwyczajną taśmę klejącą).

Insekty nie lubią zapachu lawendy. Dlatego do ich odstraszenia można z powodzeniem wykorzystać eteryczny olejek lawendowy (ten w zasadzie nie ma przeciwskazań dla człowieka, z wyjątkiem małych dzieci). Nakładamy kilka kropel olejku lawendowego w miejscach odwiedzanych przez owady. Skutecznie oddala pchły i wszy.

To niezwylke ważny punkt, niby drobiazg, tymczasem francuskie badania z 2007 r pokazały, że stosowanie środków owadobójczych przez kobiety w ciąży zwiększa, i to dwukrotnie ryzyko, że dziecko w przyszłości zachoruje na białaczkę lub chłonniaka.

4. Ekologiczna odzież.

Jeżeli chodzi o odzież, to najbezpieczniej byłoby wybierać taką na bazie bawełny ekologicznej, bez nadruków lub z użyciem barwników naturalnych (pochodzenia roślinnego). Tu polecam wpis: Te ciuchy, które rujnują nam zdrowie.

5. Świadomy proekologiczny wybór wyposażenia kuchni.

Najbezpieczniej  byłoby wybierać opakowania ze szkła i ceramiki. Niemniej jeżeli nie wyobrażacie sobie życia bez plastikowych opakowań, to przynajmniej unikajcie odgrzewania w nich dań (szczególnie w kuchence mikrofalowej). Jak również pozbądzcie się plastików oznaczonych nr 3 (PCW), nr 6 (polistyren) i nr 7 (poliwęglan).

Powodzenia,

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Inne wpisy

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

5 komentarzy

  1. W wielu domach stosuje się odświeżacze powietrza (takie wiecie, pałeczki, albo wkładane do kontaktu). I chociaż przeważnie pachną cudnie, to zawsze się zastanawiam, czy to naprawdę bezpieczne, wąchać 24 h na dobę jakieś środki chemiczne?

  2. ja to używam pary wodnej mam taki czyścik ariete z różnymi końcówkami i nim sprzatam w domu brud super schodzi nawet zaschnięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version