Zdrowie zaczyna sie w jelitach…

 

Moglibysmy uniknąc 80% roznych naszych dolegliwosci takich jak ogolne osłabienie organizmu, anemia, przemęczenie, cały wachlarz problemow laryngologicznych (sinusity, stany zapalne gardła) regulując pracę naszych jelit. Kiedy nasze jelita są w opłakanym stanie, nasz organizm stopniowo ulega osłabieniu od wewnątrz. Jelita to organ strategiczny.

Dlaczego jelita są tak wazne:

Zyje w nich flora bakteryjna – cale 2 kilogramy dobrych bakterii (100 000 miliardow bakterii 400 roznych gatunkow). Obecnosc dobrych bakterii  uniemozliwia zainstalowanie się  złych bakterii, wirusow czy grzybow w naszych jelitach i ich dalszą migrację do drog moczowych czy pochwy (u kobiet). Chronią one  nas więc przed infekcjami drog moczowych czy sluzowki pochwy u kobiet. Ale uwaga natura nie znosi pustki. Gdy dobre bakterie giną, ich miejsce zajmują inne (niekoniecznie dobre).

Ponadto dobre bakterie produkują  witaminy K, B 12, B 9, H, B2, B5.  Cała regulacja naszego tranzytu zalezy od jakosci flory bakteryjnej. W jelicie grubym rolą dobrych bakterii jest rozkład cząsteczek pokarmowych i błonnika, ktore nie zostały przetrawione w jelicie cienkim.

Kolejnym strategicznym elementem naszych jelit jest sluzowka. Błona sluzowa jelit produkuje  70-80% przeciwciał. Jest ona rowniez odpowiedzialna za produkcję enzymow trawiennych. Jelito cienkie odpowiada za 90% absorbcji składnikow pokarmowych

A teraz zobaczmy co dzieje sie, gdy nasze jelita zaczynaja szwankowac:

Nie wszystko co jemy jest automatycznie trawione. Zdarza się, ze częsc pokarmu  fermentuje i gnije w układzie pokarmowym. To prowadzi do rozregulowania pracy jelit. Choc ten mechanizm moze byc odwrotny. Jezeli nasza flora bakteryjna ulega rozregulowaniu tzn ilosc dobrych bakterii zmniejsza się na korzysc bakterii chorobotworczych  (po antybiotykach, niewłasciwej diecie) mamy do czynienia z niepełnym trawieniem. Niepełne trawienie moze rowniez byc skutkiem zmniejszenia produkcji enzymow trawiennych przez sluzowkę jelita. Konsekwencja niepełnego trawienia jest fermentacja, gnicie pokarmow. W jelicie zagniezdzaja sie bakterie chorobotworcze (wytwarzane własnie w procesach gnilnych). To z kolei prowadzi do stanow zapalnych sluzowki jelita, ktora staje się coraz bardziej porowata (przepuszczalna) i nie odgrywa juz swojej roli filtru. A to oznacza drzwi otwarte do reszty organizmu dla wszelkich zanieczyszczen. Nieproszone elementy tj. bakterie chorobotworcze, wirusy, toksyny, makroczasteczki masowo przechodzą do krwi. A następnie wraz z krwią przechodzą przez watrobę, ktora nie moze sobie dac z nimi rady. Idą więc dalej, az w koncu osadzają się w tkankach. W ten sposob czynniki chorobotworcze są rozprowadzane po całym organizmie i stają się ogniskami zapalnymi rozlicznych infekcji. Są one odpowiedzialne za cały wachlarz chorob wtornych (infekcje drog oddechowych, układu moczowego, kardiologiczne, dermatologiczne, egzema, trądzik, stan zmęczenia organizmu, zatrucia watroby, problemy psychologiczne takie jak depresja).

Co więcej, im bardziej stan jelita ulega pogorszeniu, tym mniej będzie produkowac ono enzymow. Organizm będzie odrzucac coraz więcej pokarmow, ktorych nie jest w stanie strawic (mechanizm powstawania alergii pokarmowych). W odpowiedzi na masową obecnosc elementow szkodliwych organizm uruchamia mechanizm, ktorego celem jest ich zneutralizowanie i redukcja do elementow nietoksycznych.  Sporą rolę odgrywają tu  makrofagi (proces fagocytozy).  Ale jezeli sytuacje przerasta ich sily, to prowadzi to do wyczerpania systemu obronnego  (czego objawem jest zmęczenie, chroniczne infekcje, brak energii witalnej).

Co mozemy zrobic dla naszych jelit, czyli jak oszczedzic naszą florę bakteryjną i sluzuwkę jelitową i jak najmniej zuzyc nasz zapas enzymow:

Stare porzekadło mowi, ze jestesmy tym, co jemy. Nasze zdrowie zalezy od tych wszystkich rzeczy, ktore jemy i jak jemy kazdego dnia.


Warto tu pamiętac, ze dorosły czlowiek często wraca do przyzwyczajen pokarmowych nabytych w dziecinstwie. Dlatego tak wazne jest wyrobienie dobrych nawykow zywienowych u najmłodszych (tzw. proces endorfinizacji).

Jezeli chodzi o diete, to nalezy wziąc pod uwage następujace fakty:
-Im więcej gotujemy dany pokarm, tym bardziej ubozeje on w enzymy.

-Spozycie cukrow zwłaszcza oczyszczonych  zakwasza pH jelitowe, a to prowadzi do zniszczenia dobrych bakterii.

– U osob spozywających duze ilosci mięsa scianki jelit twardnieją i stają się bardziej podatne na zranienia. Mięso ma rowniez tendencję do zakwaszania organizmu. Rozwazcie to zanim zdecydujecie się na dietę hiperproteinową.

-Wazne jest spozywanie odpowiedniej ilosci błonnika. Błonnik zwiększa elastycznosc stolca, gwarantując odpowiednią zawartosc w nim wody.

-No i wreszcie co się tyczy nadmiaru kalorii:

Wspołczesny człowiek płaci własnym zdrowiem za swoje nienasycenie. Chorujemy gdy nie szanujemy praw natury. Naszym problemem jest nadmiar pokarmu, nadmiar kalorii. Np  dieta znanych ze swej długowiecznosci mieszkancow wyspy Okinawa jest bogata w warzywa i owoce (a więc produkty generalnie niskokaloryczne).  Zwyczajem jest tam rowniez wstawanie od stołu, gdy ma się jeszcze trochę miejsca w zoładku. Ograniczenie ilosci przyjmowanych kalorii pomaga odtruc organizm. Jeden dzien w tygodniu lekkiej diety (np bezmięsny piatek) zrobi dobrze naszemu zdrowiu.

-Niekorzystny wpływ na nasze jelita ma rowniez stres. Powtarzający się stres lub bardzo intensywna sytuacja stresowa wywołuje bowiem zmianę pH jelitowego i prowadzi do zniszczenia ekosystemu jelit (czyli flory bakteryjnej).

Dlatgo dobrze byłoby  dac sobie czas na spozywanie posilku. Rowniez wazne jest  dobre  przezuwanie pokarmu. Stymuluje ono wydzielanie sliny, ktora miesza się z sokami trawiennymi i zołcią. Całe trawienie odbywa się wtedy sprawniej. A ponadto do jelita docierają czasteczki pokarmu o odpowiednich rozmiarach, co zapewnia ich lepszą przyswajalnosc. Rowniez  wystroj stolu i prezentacja dan (rozbudzając apetyt) moze przyczynic się do zwiększenia wydzielania enzymow trawiennych.

Nie nalezy podjadac między posiłkami. Pozwoli to uniknąc fermentacji i do kolejnego posiłku usiądziemy z większym apetytem (a to z korzyscią dla produkcji enzymow trawiennych).

No i jeszcze slowo o antybiotykach. Powszechnie wiadomo, ze niszczą one florę bakteryjną. W miarę mozliwosci nie naduzywajmy więc ich.

Slynne angielskie przyslowie o dobroczynnym wplywie na zdrowie jablek: One applle a day keeps doctor away.

Bibliografia

La sante commence par les intestins Scarlett Weinstein-Loison

Le regime Shinya Hiromi Shinya

 

4,776 total views, 8 views today