KIELKI

Jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez? Dlaczego warto jeść kiełki?

jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

  jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

 

Dlaczego warto jesc kielki?

Kiełki cechują się ogromną zawartością składników, które zwiekszają naszą witalność. Jest to żywność pełnowartościowa, bogata w witaminy,  sole mineralne, oligoelementy, enzymy i aminokwasy. Generalnie proces kiełkowania zwiększa w niesamowity sposób zdolności odżywcze ziaren.  W efekcie kiełkowania skladniki odżywcze ziarenka są wstępnie przetrawione. Stają się  w ten sposob łatwiej przyswajalne. Równocześnie  zawartość witamin ulega zwiększeniu od 10 do nawet 1000 razy.  Kiełkowanie pomnaża zawartość oligoelementów i aminokwasów. Sole mineralne stają sie łatwiej przyswajalne. Kiełki stymulują pracę odnowy komórkowej i usuwanie zanieczyszczeń.  Odgrywają rownież rolę w procesie  odkwaszania organizmu (naprawdę mogą pomóc w  przywroceniu zachwianej równowagi kwasowo-zasadowej). Tak więc regularnie spożywając kiełki możemy z powodzeniem nadrobić liczne niedobory spowodowane naszym współczesnym stylem życia I odżywiania. Gdyz kiełki to żywność żywa, w przeciwieństwie do żywności martwej wysterylizowanej, oczyszczonej,  która stanowi podstawę naszego współczesnego sposobu odżywiania się.

Jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez? Domowa hodowla kiełków.

Generalnie stosuje się tę samą technikę kiełkowania dla wszystkich ziarenek.  Różny będzie tylko  czas wzrostu poszczególnych gatunków ziaren i  wybór kiełkownicy.

Zacznijmy od kilku słów o kiełkownicy.

Wybór kiełkownicy.  

jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

Kiełkowanie możemy z powodzeniem przeprowadzić w szklanej miseczce, w słoiczku od konfitur lub nawet na zwykłym talerzu. Na początek to zupełnie wystarczy. Ale istnieją również bardziej specjalistyczne kiełkownice z tackami ze szkła, z terakoty, z plastiku lub pleksiglasu.  Spośród nich terakota jest materiałem najzdrowszym, który w sposób naturalny reguluje wilgotność i oddycha.

Zasada działania kiełkownicy jest następująca. Tacki kiełkownicy zawierają małe otworki, które zatrzymują ziarenka, przepuszczając wodę. Na każdy dzień jest przewidziana inna tacka. Pierwszego dnia ziarenka umieszczamy na najniższej tacce. Od góry na najwyższą tackę wlewamy wodę. Woda spływając nawilża ziarenka. Na drugi dzień najniższą tackę podnosimy do góry o jeden poziom. A na jej miejsce umieszczamy pustą tackę, na której możemy zacząć kiełkowanie innych ziarenek. Ważne jest systematyczne wylewanie wody z dolnego pojemnika i zastepowanie jej czystą wodą.

jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

Jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez. Technika kiełkowania

Na początek  ziarenka należałoby energicznie opłukać by, przebudzić  je z letargu w jaki popodają w   oczekiwaniu na wiosnę (dzięki enzymom hamującym rozwój życia).

Nastepnie ziarenka (kilka łyżek) wkładamy w taki sposób, by pokrywały dno talerza, słoika lub dolną tackę kiełkownicy.

jak hodować kiełki w kiełkownicy lub bez

Teraz możemy zalać ziarenka letnią wodą. Jeżeli kiełkowanie ma przebiegać w słoiku, to wskazane byłoby przykryjcie go kawałkiem cienkiej gazy, przymocowanej gumką. Ułatwi  to przemywanie, ale również będzie chronić ziarenka przed różnymi owadami.

Ziarenka pozostawiamy zamoczne przez noc lub dłużej w zależności od ich wielkości. Oto kilka przykładowych czasów moczenia: alfafa (lucerna) : 4-6 godziny, kozieradka : 8 godziny, fasolka mung, soczewica, cicierzyca, groszek, soja : 12 godzin.

Po namoczeniu, ziarna należy obficie opłukać wodą. Dobrze było by je przepłukać kilka razy, po to by wyeliminować wszystkie zanieczyszczenia. Na dalszym etapie kiełkowania nie namaczamy juz więcej  ziarenek,  tylko przepłukujemy je 1 – 2 razy dziennie letnią lub zimną wodą. Ziarnka należy przepłukiwać po to, by nawilżyć je, odświeżyć, usunąć nieprzyjemne zapachy, usunąć gazy i produkty fermentacji cukrów. Pamiętajmy o ich dokładnym  odcedzeniu, żeby zapobiec stagnacji wody.  Odpowiednie nawilżenie ziaren (nie za mało, ani nie za duzo)  jest kluczowe dla udanego kiełkowania. Jeżeli nalejemy zbyt dużo wody to ziarenka zgniją lub zaatakuje je pleśn. Jeżeli będa miały za sucho to nie będą kiełkować. Jeżeli przeprowadzamy kiełkowanie w talerzyku to na jego dnie możemy położyc kawałek wilgotnego papieru celulozowego (przeznaczonnego dla żywności), żeby utrzymać wilgotną atmosferę.

Jeżeli łupinki  (np w przypadku fasolki mung) będą odłączać się od ziarnka, to należało by je wyrzucić. Kiedy ziarenko nasiąka woda, to jego łupinka mięknie pod naporem rosnącego kiełku i odpada.  Wskazane jest usuwanie łupinek przez cały okres kiełkowania.

W procesie kiełkowania ogromne znaczenie ma również powietrze. Generalnie należołoby pozwolić ziarenku oddychać na wolnym powietrzu. Bez dostępu powietrza ziarenko dusi się i fermentuje. Brak odpowiedniego przewietrzania hodowli może być przyczyną pojawienia się pleśni.

Wzrost kielków trwa od 48 godzin do 13 dni w zależności od typu ziarna. Oto kilka przykladów:  alfafa jest gotowa do konsumpcji po 4-5 dniach, kozieradka,  fasolka mung, soczewica po 3 -5 dniach, ciecierzyca, groszek po 2- 3 dniach, soja po 2 dniach.

Idealna dla kiełkowania temperatura wynosi od 19° do  22°-24°  z wyjątkiem roślin krzyżowych, dla których wynosi ona od 16° do 20°.

Natomiast należy unikać bezpośredniego wystawienia hodowli na działanie promieni słonecznych. Np pozostawienie kiełkownicy na ogrzanym parapecie może  w praktyce zwiększyć jej temperaturę  o  10  stopni lub więcej.

Po wykonaniu ostatniego płukania, kiełki należy delikatnie osuszyć, nie uszkadzając ich. Nadmiar wilgoci może przeszkadzać w ich dobrej konserwacji. Gotowe kiełki możemy przechowywać w  lodówce. Generalnie niska temperatura zatrzymuje proces kiełkowania (choć ziarna zbóż kontynuują swoj wzrost). Kiełki należałoby spożyć w miarę szybko najlepiej w ciagu 2dni, gdyż istnieje ryzyko, że w zamkniętej atmosferze będą pleśnieć. Ostatnia praktyczna porada przydatna dla lepszej konserwacji. Na dnie pojemnika przeznaczonego do przechowywania kiełków można położyć papier absorbujący. Należy go wymienić,  gdy tylko stanie się wilgotny. Udanej hodowli.

Bibliografia

Kiełki Jean-Marie Delecroix

Kiełki mały ogródek w zimie Carole Dougoud-Chavannes, Biocontact nr 209

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(2) Komentarze

  1. marix says:

    Polecam też artykuł z opisem poszczególnych gatunków kiełków, ich wartości odżywczych i zastosowania: http://wolnakuchnia.com/wyhoduj-zdrowie-kielki-na-wiosne.html !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *