FRANCUSKIE WINA

Dobre wino jest jak człowiek, który przez wiele przeszedł i wykształcił w sobie charakter.

WINO Z WINOGRON, rodzaje win

WINO Z WINOGRON, rodzaje win
Jak rozpoznać dobre wino?

Jak rodzi się dobre wino?

Dobre wino jest unikalne. Nie przypomina ani swoich sąsiadów, ani innych win tego samego gatunku. Ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Ten, podobnie jak u człowieka ksztaltuje się poprzez przezwyciężanie rozlicznych trudności.

Najlepsze wino rodzi się bowiem na ubogiej glebie (na której nic innego nie mogło by urosnąć). Ze starej (doświadczonej) winnicy. Ta choć daje mało owoców. Daje takie, które przepełnia prawdziwe bogactwo smaków i zapachów.

Unikalne wino powstaje z gron, które dojrzewały powoli (miały dosyć czasu, by wykształcić swój charakter). Przy udziale całego biosystemu gleby.  Podobnie  jak różnorodne doświadczenia w życiu człowieka, te wszystkie elementy dostarczają winu wspaniałe bogactwo smaków i kształtują jego wyjątkowy charakter.

Jakie elementy decydują o unikalności wina?

Kiedy nowy właściciel winnicy dającej renomowane wino  Medoc poprosił znanego enologa o opracowanie najlepszego na świecie wina, ten odpowiedział:

Dajcie mi najlepsze na świecie winogrona, a wtedy spróbuję.

W jakich warunkach rodzą się najlepsze winogrona?  Jakie czynniki o tym decydują?

1. Ważna jest odmiana winorośli.  

Na świecie istnieje wiele gatunków winorośli (około 4000). Rosną na różnych glebach, na różnych kontynentach, w odmiennych lokalnych mikroklimatach. Grona poszczególnych odmian winorośli różnią sie kolorem, kwasowością, zawartością cukru, tanin, grubością skórki, smakiem i aromatem (ścisle związanymi z glebą).

2. Rodzaj gleby. Uboga gleba czyni wino bogatym.

Opowiada się, że średniowieczni mnisi cystersi, zakładając nową winnicę we francuskiej Burgundii, smakowali glebę z każdej parceli, by znaleźć tę najodpowiedniejszą.

Choć każda gleba może dać godna wino. Dla każdego gatunku winogron istnieje  idealne podłoże.  Gleba nadaje mu swoisty charakter, odciska swoje piętno.  Bogate wino rodzi się na ubogiej glebie, na której nic innego nie mogłoby urosnąć. Największe znaczenie mają tu struktura gleby i jej własności hydryczne.

3. Wiek winnicy. Najlepsze winogrona rodzą się ze starej winnicy.

Starzejąc się winnica produkuje coraz mniej winogron, ale o bardziej skoncentrowanym smaku. Dlaczego sie tak dzieje?
Korzenie winnicy coraz głębiej zapuszczają się w glebę, pobierajac i dostarczając winorośli soli mineralnych z coraz głębszych (znaczy coraz bogatszych) pokładów.

Odpowiednia głębokość korzeni zapewnia równomierne zaopatrzenie winnicy w wodę. Z jednej strony glęboko zapuszczone korzenie są dobrze zabezpieczone przed zalaniem. Winorośl nienawidzi być zamoczona w wodzie. Wtedy oddaje nadmiar wilgoci gronom. A to rozrzedza i osłabia ich smak.

Z drugiej strony głęboko schodzące korzenie chronią winnicę w czasie suszy. Pobierają wodę z wód gruntowych. Ważne jest by gleba była dobrze drenowana (odprowadzała wodę), tak by gromadząca się woda nie przyduszała korzeni. W przypadku młodej winnicy płytkie, położone tuż przy powierzchni korzenie są zalewane w czasie deszczu, a spragnione w czasie suszy.  

Dlatego właśnie najstarsze winnice, rosnące na glebach posiadających duże zdolności hydroregulacji dają najlepsze grona. Największe wina (grand cru) poznaje się po ich regularności, po tym, że udają się nawet w słabe roczniki.

4. Odpowiedni klimat.

Strefa klimatyczna uprawy winnic mieści się między 35 a 50 równoleżnikiem. Właściciele winnic zaobserwowali, że na północnej granicy strefy uprawy dany rodzaj winorośli daje grona o najsubtelniejszych smakach. Aby grona dobrze dojrzały, proces ten powinien przebiegać jak najwolniej. Tak, by tworzące się aromaty nie zostały przedwcześnie zniszczone przez  nadmierne nasłonecznienie.

5. Sekret uprawy. Im wyższe plony, tym gorsza jakość.

Im winnica daje wyższe plony, tym bardziej winogrona będą przesiąknięte wodą (a to rozrzedza ich smak). Przeciwnie winnica, w której zręcznie ograniczono ilość produkowanych owoców, będzie dawała grona o bardziej rozbudowanym smaku i zapachu.

Techniki poprawiające jakość winogron.

  • Przycinanie winnicy.

Właściciel winnicy może przycinać winnicę po to, by dawała mniej winogron. Może również zbierać zielone grona (już wykształcone, ale jeszcze nie dojrzałe). Zostawi to więcej wolnej  przestrzeni dla pozostałych owoców. Tak by te lepiej dojrzewały. Jednak lepsze efekty przynosi przycięcie winnicy zimą, zanim ta zrodzi nadmiar winogron. Wtedy cała energia zostanie przekazana gronom, które rzeczywiście mają być zebrane.

  • Odchwaszczanie chemiczne winnicy niszczy wrażliwą równowagę biologiczną całego systemu.

Pozbawia to glebę cennej mikrofauny i powoduje  zanik życia w glebie. Sprawia, że korzenie winnicy stają się płytsze. Zas winorośl, której korzenie znajdują się blisko powierzchni  jest bardziej narażona na zmiany klimatyczne.

Pryskanie winnicy przeciwko szkodnikom i zgniliźnie zostawia ślady w winie. Dla zachowania bogactwa smaków lepsze efekty daje rozsądna walka biologiczna. Coraz więcej właścicieli winnic przechodzi na uprawę ekologiczną.

Stosują np pułapki feromonowe, które przyciągają szkodniki  i jednocześnie uniemożliwiają im składanie jajeczek na liściach. Kładą także nacisk na zachowanie bioróżnorodności systemu przez np sadzenie wokół zagajników. Co przyciąga ptaki złaknionie owadów.

Jeżeli właściciel winnicy pozwoli zielsku obrosnąć jej rzędy, wpłynie to korzystnie na jakość winogron. Jeżeli korzenie poszczególnych krzewów winnych nie konkurują ze sobą (zbyt mała gęstość plantacji), winu brakuje charakteru. Winnica daje grona mniej skoncentrowane w smaku.

  • Nadmierne nawożenie

Odbija się niekorzystnie na jakości produkowanych gron. Winnica rozwija się zbyt  dynamicznie, daje duże plony. Ale to nie znaczy lepsze. Uzyskane grona są  bowiem zbyt rozcieńczone w smaku, brakuje im charakteru (nieodzownego dla stworzenia unikalnego wina).

Oczywiście o jakości wina decydują takze dalsze etapy np winobranie, transport (tak by grona dotarły na miejsce przechowywania nie zmiazdzone i nie utlenione). Ale o tym innym razem.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Podobne wpisy:

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(5) Komentarzy

  1. Bardzo ciekawy artykuł, wino lubię, żona również choć teraz tylko pijemy białe, bo na czerwone żona uczulona. Dobre wino niesamowicie potrafi podkreślić smak potraw

  2. Agnieszka says:

    Dobre wino – to cos najwspanialszego pod słońcem. Ja kocham dobre Primitivo – zawsze mamy w domu 🙂

  3. Świetny post. Muszę podesłać link koleżance, która od dwóch lat rozkręca winnicę na Dolnym Śląsku – na pewno ją też zainteresuje. Tymczasem pozdrawiam z Belgii, gdzie jednak chętniej sięgają po piwo, niż wino.

  4. Niezwykle ciekawie czyta się o takie wpisy, jednak dla doświadczonych winiarzy to prawdopodobnie oczywiste. Nie raz się mówi, żeby roślinę zestresować, a wówczas zacznie chętniej rosnąć i doceni swój żywot poza stresem, może z winogronami jest właśnie tak samo.
    A z kolei jeśli mowa o winie, jedna lampka dziennie sprawi, że zyskamy szczególnie na zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *