DOM EKOLOGICZNY

Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dzieci?

niebezpieczne zabawki dla dzieci, bezpieczne zabawki dla dzieci

Dzieciństwo to okres, który ładuje nas na całe życie w dobre nawyki i bajeczne wspomnienia. Zabawa jest naszą pierwszą poważną pracą. Stąd im nasze pociechy silniej angażują się w nią, tym lepiej. A jeżeli jeszcze przykładają się do niej z wyciągniętym języczkiem i zapartym tchem, to tylko się cieszyć. W dorosłym życiu to zaangażowanie przeniosą na pracę. Z korzyścią dla własnej kariery i zdrowia …  Bo jesteśmy takim dziwnym perpetum mobile, że im mocniej się w coś angażujemy, tym więcej przybywa nam pozytywnej energii. Nawet jeżeli perpetum mobile według logiki i zdrowego rozsądku nie istnieje. Zauważcie, że osoby, które żyją pasją, mają tyle energii, że mogły by nią obdarzyć pół pułku.

Oczywiście do zabawy niezbędne są zabawki. Choć szczęśliwe (a więc kreatywne) dzieci lepiej bawią się opakowaniem od prezentu niż tym, co znajdą w środku.  No cóż kreatywność często idzie w parze z poczuciem szczęścia. Jedno napędza drugie. Co było pierwsze: jajko czy kura?  Nie wiadomo.  Jedno jest pewne: Człowiek, który robi to, co lubi i wyżywa się w tym kreatywnie jest szczęśliwszy. Z drugiej strony osoba dogłębnie nieszczęsliwa, nie ma sił na bycie kreatywną. I niestety staje się kreatywnie … ospała. Ale w tym wypadku kreatywność może okazać się wspaniałym antidotum na smutek i zapobiec dalszemu pogrążaniu się w nim.

W naszych czasach dzieci nie narzekają na brak zabawek, raczej na ich nadmiar.

Jak w tym nadmiarze wybrać bezpieczne zabawki dla swoich pociech?

Jak  my biedni rodzice (wchodząc do sklepu wypełnionego po sufit zabawkami) mamy dokonać dobrego wyboru? Co rusz słyszymy o zagrożeniach, jakie czyhają na nasze dziecko: małe elementy grożące odczepieniem się, fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony, ale też i niektóre zabawki, toksyczne farby, czy plastkiowe elementy. No i cała ta chemia.

Dlaczego dziewczynki dostają coraz wcześniej okres?

W moich czasach pierwsza miesiączka pojawiała się u dziewczynek w wieku 12 lat (a czasem nawet 14). A dzisiaj? W jakim stopniu odpowiedzialne są za to substancje imitujące naturalne estrogeny (hormony kobiece), obecne wszędzie, także w zabawkach. Niestety dzieci są  narażone na chemię bardziej od dorosłych. Nie tylko dlatego, że biorą wszystko do buzi. Ta sama dawka substancji chemicznych działa silniej na ich mniejsze organizmy (na mniejszą masę ciała).

Niestety nie da się uniknąć chemii w zabawkach. Mamy tu cały koktajl:

  • Bisfenol A. Choć od 2011 roku obowiązuje zakaz dodawania go do butelek dla niemowląt. Nie ma uregulowan prawnych odnośnie zawartości tej substancji w zabawkach.
  • Substancje niepalne, którymi pokrywa się tkaniny (zabawki szmaciane). Te niestety zakłocają wrażliwą równowagę hormonalną organizmu.
  • Zabawki drewniane są synonimem więszego bezpieczenstwa dla zdrowia. Ale jeżeli do nich dochodzą farby, lakiery, lub co gorsza zabawki nie są z drewna (jak z pozoru nam się wydaje) tylko ze sklejki?
  • Etykietka CE nie jest gwarancją braku obecności substancji toksycznych.

Jak wybierać bezpieczne zabawki dla małych dzieci?

  • Kupować z głową. Tzn postawić na jakość, a nie na ilość. Wybierając jak najbardziej naturalne materiały, jak najmniej obrobione: drewno, dobre naturalne tkaniny.
  • Gdy kupujecie zabawkę, zanim oddacie ją w spragnione ręce dziecka, po prostu wyjmijcie ją z opakowania, wywietrzcie (część lotnych związków organicznych wyparuje).
  • Lepiej unikać zabawek perfumowanych. Ryzyko alergii.
  • Szmaciane zabawki można wyprać. Usuwamy w ten sposób część chemii, którą je nafaszerowano.

No a poza tym można spróbować zrobić coś samemu. Najlepiej kreatywnie włączając w to pociechę. Satysfakcja i dobra zabawa gwarantowane. Sama ostatnio dziergam szydełkowe straszydełka. Choć po prawdzie w szydełkowych przytulankach mało jest szydełkkowania, zaś dużo więcej łączenia elementów i chowania nitek. No i wiecznego liczenia oczek.

Może warto postawić na gry, bo te potrafią zgromadzić przy stole całą rodzinę .A poza tym dostarczają dużo radosci, i to niezależnie od wieku. Choć największą rozrywką dla dzieci jest kreatywne wyżycie się: malowanie, wycinanie, dekorowanie, robienie ozdób (choinkowych). Czyli coś wyczekiwane przez cały rok. Czasem dziecięca kreatywność,  niczym nie stłumiona, zaskakuje nas, dorosłych. Niekonwencjonalne, odważne zestawienia, odlotowe pomysły, dokładność wykonania.

Wrzucam małą świąteczną galerię: ozdoby choinkowe i dekoracje zrobione przez moje kreatywne pociechy. Pewnie z przyjemnością odgrzebię ją po latach.  Witrażyk jest dziełem mojego 7-letniego syna. Nie wiem skąd znalazł  w sobie tyle cierpliwości. swiateczne dekoracje, bezpieczne zabawki dla dzieciPozdrawiam serdecznie

Beata

Podobne wpisy

Jak nie kupować toksycznych zabawek dla dzieci?

Jak sprawdzić czy zabawki naszych dzieci sa na prawde bezpieczne? 

Jak wybierać bezpieczne zabawki? 

5 prostych sposobow, by ograniczyć ilość chemii w naszym otoczeniu? 

Mieszkam ekologicznie. Jak wyposazyć mieszkanie, by nie szkodziło zdrowiu?

bezpieczne zabawki dla dzieci

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(2) Komentarze

  1. hej jak zawsze ciekawy post!! super:)

  2. u nas na kazdym kroku potwierdza sie zasada: mniej znaczy wiecej, zwlaszcza w temacie zabawek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *